
Sorgcafe i Sorø
Landsforeningen Mistet barn inviterer til
Sorgcafe i Sorø
Tirsdag den 21. februar kl 19. til ca 21.
I 1995 mistede Denis Dalsgaard og Åse Bech Pedersen deres yngste datter i en trafikulykke Det er ufattelig mange år siden, men mindet om Ditte er stadig meget tydeligt hos Denis og Åse, familien og vennerne. Det fortæller de om og hvordan det er lykkedes at få et godt liv med sorgen i bagagen. Denis og Åse er kontaktpersoner i foreningen, og har mange års erfaring med Sorggrupper.
Aftenen er for alle der har mistet et barn og andre med interesse i det vigtige emne.
I løbet af aftenen bliver det muligt at stille spørgsmål og udveksle erfaringer.
Leopold Asmussen er også kontaktperson og har tidligere haft Sorggruppe i Sorø. Hvis der er interesse for det , er Leopold klar til at starte en ny sorggruppe for forældre, der har mistet et barn. Leopold mistede sin yngste datter ii 2010.
Sorggruppen er for alle, uanset om du har mistet et lille barn eller et voksent barn. Vi har sorgen til fælles, derfor er dødsårsagen heller ikke afgørende for, om du er velkommen i gruppen.
Tilmelding: koordinator@mistetbarn.dk
Læs evt. mere om vores frivillige forening på Mistetbarn.dk
Du er også velkommen til at ringe eller skrive, hvis du har brug for yderligere oplysninger.
Koordinator@mistetbarn.dk Tlf: 61 69 78 71
formand@mistetbarn.dk Tlf: 25 60 70 76
Skriv et svar