Fotoudstillingen “For mig er du lige her” i Vejle

Fotoudstilling:

FOR MIG ER DU LIGE HER

Kom og oplev Landsforeningen Mistet Barns fotoudstilling “For mig er du lige her” – en fotoudstilling om forældre, der har mistet et barn, og den sorg og kærlighed, der følger med tabet.

Vandreudstillingen er er skabt af og i samarbejde med de prisvindende dokumentarfotografer Andreas Haubjerg og Nanna Navntoft i anledning af Landsforeningen Mistet Barns 40-års jubilæum.

Fotoudstillingen er gratis og rejser rundt i landet, hvor den tidligere har kunnet opleves i København, Næstved, Odense, Ringkøbing, Frederikshavn, Nørresundby, Skørping og Skive.

Fotoudstillingen, der gennem personlige forældreberetninger fortæller om sorgen ved at miste et barn, har til formål at åbne for samtaler om sorg og give et indblik i den kærlighed og sorg, som forældre, der har mistet et barn, lever med efter tabet.

Fra den 8/6-2026 til 10/8-2026 kan du opleve udstillingen “For mig er du lige her” på Volmers Plads i Vejle.
STØTTE
Udstillingen “FOR MIG ER DU LIGE HER” er blevet til med støtte fra Spar Nord Fonden, TrygFonden, Københavns Kommune, Næstved Kommune (Mærk Næstved puljen), Odense Kommune, Frederikshavn Kommune, Ringkøbing-Skjern kommune og KulturStationen Skørping, Skive Kommune og Vejle Kommune.

Derudover med sponsorater fra J. E. Pedersen Maskinfabrik A/S og KLS Pureprint.

Landsforeningen Mistet Barn er støttet af Den A. P. Møllerske Støttefond.

Date

6. maj 2026 - 7. juni 2026
Ongoing...

Time

13:00 - 13:00

Location

Volmers Plads
Vejle
QR Code

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Bliv medlem

Tilmelding

* skal udfyldes
( Måned/år)

Vælg venligst, hvordan du ønsker at høre fra Landsforeningen Mistet Barn:

Du kan altid framelde dig nyhedsbrevet ved at klikke på linket nederst i vores email. Ønsker du mere information om vores privatlivspolitik, så besøg venligst vores hjemmeside.

Vi bruger Mailchimp til at håndtere vores nyhedsmails. Læs mere om MailChimps privatlivspolitikker.